One of the most valuable elements of Banqer for teachers is our Resource Hub that houses dozens of lesson plans on financial concepts from saving and interest to more complex ones such as taxation and national leadership.

Here is a look into one of our Banqer Bite resources that is designed to inspire deeper thinking and consideration on the cost of everyday items, from the frivolous to the absolutely necessary; how we choose to spend our money has a real effect on our ability to manage a budget.

It’s an effective way of preparing the class for a discussion on the classroom expenses that they will be expected to set up automatic payments for.

This activity is appropriate for students from Year 2 and the extension exercises will encourage deeper investigation and understanding of the concept in older students.

We’ve put together a list of items below to start you off, copy it or download the pdf to get started. Print off the list or put it on the board (without the prices) for the whole class to see and in small groups get your students to discuss the value of each item and decide on a price that they feel that item is worth. Then as a class, discuss your results and compare them to the actual average figures below:


  • Loaf of bread $3.50
  • Electricity (per month) $150
  • Milk (2L) $2
  • Movie ticket (child) $18
  • Public transport (daily full fare) $8.60
  • Dozen eggs $5
  • Pair of jeans $113
  • Doctors visit (full amount) $70
  • Apples (per kg) $5
  • Petrol (cents per Litre) 135
  • Cup of coffee $4.50
  • Sports game ticket (adult) $25

Extension

  1. Get your students to take a few moments on their own to list their sources of monthly income and the places that they spend their money, organising their expenses into needs and wants. As a class, share your ideas about what is a need and what is a want. What do you and don’t you agree on? What are the reasons for your disagreements?

  2. The process of listing income and expenses represents the first step of organising a budget or spending plan. How much time did it take to go through this process? What did your class learn about their financial choices?

  3. Your students’ parents take on the cost of many of their needs. As a class, discuss what these household needs might be and attribute a value, or value range to each of these.

  4. Outside of these everyday expenses there are surprise expenses that we must be prepared for. As a class come up with some expenses that can occur unexpectedly and attribute a value to each of them. How likely is it that you will be hit with one of these unexpected expenses in a month, in a year? How much should you have in an emergency fund so that you wouldn’t go into debt if you were very unlucky and had to pay a number of unexpected expenses all in one month?